Navigácia

Realizácia zdravotnej výchovy v MŠ Využívanie mediálnej výchovy v MŠ Logopedické riekanky na rozvoj reči

Edukačné okienko

Realizácia zdravotnej výchovy v MŠ

Jednou z koncepcii našej materskej školy je ,,Zdravá škola“, na tieto poznatky nazeráme v oveľa širších súvislostiach. Môžeme hovoriť o zdravom životnom štýle, zdravej strave, o zdravých medziľudských vzťahoch, ale tiež o zdravej krajine, zdravom lese, zdravom meste či zdravej škole. Výchovu k zdravému životnému štýlu je možné chápať ako vzájomnú interakciu zdravej výživy, zdravého pohybu a vnútornej pohody tá je zameraná na nadobúdanie pravidiel ochrany zdravia.

Zdravá výživa je jednou zo zložiek životosprávy. Významnou mierou ovplyvňuje zdravý rast a vývoj organizmu. Preto je úzka spolupráca pedagogických zamestnancov so zamestnancami školskej jedálne a rodinou, rešpektovanie individuálnych potrieb jednotlivých detí, náprava nevhodných stravovacích návykov u detí, zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín počas dňa, vhodné podmienky na stolovanie a stravovanie. Preto naša materská škola realizuje rôzne aktivity, ktoré podporujú zdravotnú výchovu. Tá sa uskutočňuje formou aktivít, ktoré sú zaradené v témach ako sú:

• Moje zdravie
  • Moje telo
  • Rastieme zdravo
  • Veselé zúbky
  • Svetový deň mlieka
  • Svetový deň výživy
  • Svetový deň vody
  • Svetový deň pohybom ku zdraviu
  • Ovocie a zelenina
  • Ochrana prírody
  • Výlet pod Bikoš
  • Triedenie odpadu

Materská škola je zapojená do rôznych projektov a spolupráce. Jednou z nich je Fakulta športu, kde sa spoločne s deťmi zúčastňujeme rôznych športových aktivít, súťaží a hlavne motivujeme deti k pohybu. Priamo v MŠ sa venujeme projektu Športové všeličo, súťaž v bicyklovaní medzi triedami čo napomáha deťom nadväzovať priateľstvá,  toleranciu a prispôsobovanie sa  tímovej hre. Samozrejme neoddeliteľnou súčasťou fyzických aktivít u detí je  podpora činnosti metabolizmu, srdca, ciev, pľúc a ostatných orgánov. Dobrú spoluprácu máme s Fakultou zdravotníctva, kde študentky fakulty prezentujú hravou formou techniku čistenia zúbkov, na základe ktorej deti majú pokračovanie v materskej škole. Neoddeliteľnou súčasťou zdravotnej výchovy je pohyb, ktorý je každodenný spontánny aj organizovaný. V spolupráci s rodičmi máme projekt, kde každoročne na bicykloch zdolávame trasu od materskej školy až pod Bikoš. Deťom pripravíme rôzne športové súťaže.

Rôznymi činnosťami prispievame k duševnej i fyzickej pohode. Pravidelným striedaním, prispôsobovaním času na pohybové aktivity, cvičenie, relaxáciu, striedanie aktívnych činností s oddychom, napomáhame k hlavným myšlienkam a cieľom výchovy k zdravému spôsobu života detí.

• MATERSKÁ ŠKOLA
    Československej armády č.20, Prešov